Český rozhlas představil sérii povídek napsaných umělou inteligencí

Sérii povídek uvedenou pod názvem Digitální spisovatel napsala pro Český rozhlas umělá inteligence založená na systému GPT2 a GPT3 (jedná se o modely vyvíjené společností OpenAI). Algoritmus dostal za úkol vytvořit svůj vlastní příběh na základě tisíců knih od renomovaných autorů, které si nastudoval. Výsledkem je pět povídek – sci-fi, milostný příběh, detektivka, horor a historický román. Experimentální série Digitální spisovatel testuje limity umělé inteligence, která dostala za úkol napsat vlastní příběhy s vlastními hrdiny a originální zápletkou.

Povídky je možné si poslechnout v mobilní aplikaci a na webu mujRozhlas.cz. Hlas jednotlivým povídkám propůjčili čeští herci Matěj Hádek, Tereza Hofová, Jan Cina, Petra Bučková a Filip Kaňkovský. Na projektu se podíleli Dita Malečková (Filosofka, pedagožka a odbornice na umělou inteligenci), Jan Tyl (odborník na umělou inteligencim zakladatel Facebookové stránky Umělá inteligence – AI a společnosti Alpha Industries) a Anna Vošalíková (šéfproducentka audioportálu mujRozhlas.cz), která k projektu Digitální spisovatel dodává:

„Při studiu nových médií jsem se věnovala transhumanismu a etickým otázkám spojeným s umělou inteligencí. Jsem proto nadšená, že jsem pro mujRozhlas mohla realizovat projekt, který spojuje dva moje zásadní koníčky, a to umelou inteligenci a audio. Digitální spisovatel je jedinečný zvukový experiment, který se, věřím, zapíše do historie rozhlasové tvorby.“