Filtr do pračky od PlanetCare dokáže zachytit mikroplasty

Zdá se, že čím dál více lidí se zajímá o problém mikroplastů. Při praní oděvů ze syntetických vláken se miliony drobných plastových částic uvolňuje do kanalizace, prostřednictvím čističek vody pokračují dál ven do našich řek, jezer a oceánů, kde způsobují velké škody. Slovinský startup PlanetCare přišel s možností, jak odstranit mikroplasty dříve, než se dostanou do kanalizace.

Společnost vyvinula filtr, který lze připojit k pračce a který dokáže zachytit přibližně 90 % vláken popadaných z oblečení. Náplně je třeba vyměňovat měsíčně a použité mohou být zaslány zpět na PlanetCare, který je vyčistí a vrátí zákazníkům. PlanetCare má v plánu recyklovat mikroplasty, které shromažďuje ve filtrech, zpět do podkladového materiálu použitého v čalounění automobilů.

Společnost nabízí službu předplatného za 9,90 EUR měsíčně a zákazníci dostanou filtr se zásobníky v hodnotě sedmi měsíců. PlanetCare pracuje na vytvoření řady filtrů, které se vejdou do stávajících praček, a také vyjednává s výrobci zařízení o instalaci vestavěných filtrů. Vyvíjejí také průmyslový filtr pro větší prádelny.

Nedávný výzkum zjistil, že mikroplasty se nachází prakticky v každém části vody na planetě a praní oblečení může být jedním z největších zdrojů. Až 1,3 g z nich by mohlo být uvolněno při každém praní. PlanetCare není jedinou společností, která pracuje na zastavení šíření mikroplastů, ale jejich praktický přístup, který kombinuje předplacenou službu s produktem, který lze přizpůsobit existujícím pračkám, může být nejsnadněji použitelný a jedním z nejslibnějších.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762