Fotografická databáze Truthmark od Canonu má pomoci odhalit fake news

Při neustálém přílivu sdílených fotografií na sociálních sítích a webových stránkách je obtížné určit jejich původní kontext, pokud informace nejsou náležitě ozdrojovány. To vyvolává obavy u současných fotografů, zejména fotožurnalistů, kteří si chtějí zachovat autentičnost svých fotografií, když jsou sdíleny veřejně. Společnost Canon se spojila s kreativní agenturou Uncle Grey v Kodani, aby pomohla zastavit zneužívání fotografií ve falešných zprávách, a spustili tak společně databázi Truthmark. Fotografové zde mají možnost ukládat své fotografie do databáze spolu s autorskými právy vedle titulků vysvětlujících příběh za fotografiemi z první ruky.

Platforma navíc využívá technologii digitálního otisku k rozpoznání původní kompozice snímků v případě, že by fotografie byla jakkoliv změněna sekundárními zdroji. Všechna tato aktiva jsou šifrována společně do jednoho souboru, aby se zajistila „ochrana pravdy“.

Ve videu vysvětlující databázi Truthmark je uvedeno několik příkladů fotografií, které byly zneužity k šíření falešných zpráv. Jedním z těchto příběhů zahrnuje starý výběr fotografií zobrazujících prázdné norské nemocnice, které podporují argumenty, že COVID-19 v Norsku není. Za účelem šíření povědomí o databázi spustila agentura Uncle Grey online kampaň, ve které jsou rozhovory s fotografy Ivor Prickett a Johnny Haglund, držiteli ocenění World Press Photo, spolu s držitelem ceny Pulitzerovy ceny Danielem Etterem. Jejich fotografie jsou také zahrnuty v databázi.

Prickett tvrdí, že „určité režimy a lidé si uvědomili, že je velmi snadné překrucovat pravdu, a to často skrze fotografie. Váš snímek je vytržen z kontextu a slouží k překroucení politických názorů lidí.“

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766