PILI vyrábí udržitelná textilní barviva pomocí mikrobiální fermentace

Francouzský startup PILI používá mikrobiální fermentaci k výrobě udržitelných textilních barviv. Technologie nabízí čtyři základní stavební kameny: udržitelnost, výrobu ve velkém měřítku, vysoký výkon a dostupnost pro masy.

Přístup PILI se vyhýbá použití fosilních paliv a korozivních chemikálií, které mají škodlivý vliv na životní prostředí. Používá mikroorganismy, které jsou potřebné ve fermentačním procesu, což mikroorganismům umožňuje rozkládat obnovitelné rostlinné látky, které lze přeměnit na barviva.

Společnost získala 3,6 milionu EUR na výrobu barev v průmyslovém měřítku. Díky novému financování plánuje společnost PILI převést tuto technologii do pilotního verze a ověřit produkci svých barviv u průmyslových partnerů.

Podle webu NRDC.org produkují textilní továrny pětinu průmyslového znečištění vody ve světě a používají k výrobě oděvů 20 000 různých chemikálií, včetně některých karcinogenních. Na rozdíl od tradičního petrochemického procesu, startup PILI vytvořil metodu, která nepoužívá žádná toxická rozpouštědla, může snížit potřebné množství vody pětkrát a snížit emise CO2 desetkrát.