Studenti v Mexiku navrhli solární lampy z odpadků

Podle studie z roku 2019 žije asi 1,8 milionu Mexičanů bez elektrické energie, zatímco dalších 5 milionů má omezený přístup k energii. Ve snaze upozornit na potřebu udržitelné sluneční energie se studenti mexického institutu Tecnológico de Monterrey spojili s designérem Moisesem Hernándezem, aby vytvořili solární lampy vyrobené z odpadních materiálů.

Ruční lampy byly vyrobeny z materiálů, které zahrnovaly vrbové proutí, agávové rostliny, kokosovou kůru, nepálené cihly, kolagen a černé fazole – všechny se běžně vyskytují ve venkovských oblastech a mají nízkou uhlíkovou stopu. Žárovky obsahovaly jednoduché elektronické komponenty a malý solární panel, který by mohl být snadno přenesen na novou lampu, pokud by byla první poškozena.

Záměrem bylo ukázat, že s několika základními komponenty může být lampa vyrobena z téměř všeho. Projekt byl inspirován dánsko-islandským umělcem Olafur Eliasson a jeho projektem Little Sun, který poskytuje solární produkty komunitám bez elektřiny po celém světě. Zatímco lampa Little Sun od Eliassona je robustní a navržená tak, aby vydržela, mexické projekty jsou navrženy tak, aby byly snadno konstruovatelné a vyměnitelné.

Hernández vysvětlil, že projekt měl za cíl „hledat nové způsoby produkce ve venkovských oblastech nebo v izolovaných komunitách, kde nemají žádná zařízení na vstřikování plastů pro výrobu hlavních těles lamp.“ Dodal, že studenti vybrali materiály z různých oblastí Mexika, a vizualizovali nové scénáře, kde lze tyto typy technologických objektů sestavit a distribuovat místním lidem.

Zdroj fotografie: Designboom

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766