Dron PowderBee je navržen k hledání ztracených turistů pod lavinou

Každý rok mají laviny na svědomí smrt asi 150 lidí po celém světě. V roce 2015 omrzelo čtyři německé nadšence a inženýry čekat na někoho, kdo přijde s řešením a založili společnost Bluebird Mountain. Po letech výzkumu vyvinuli specializovaný dron, který může pomoci při hledání obětí laviny.

Většina úmrtí u lavin není způsobena silou laviny, ale následkem udušení při uvíznutí pod hromadou sněhu. Vzduch je velice omezený, proto je důležitá rychlost k úspěšné záchraně. Dron PowderBee váží pouhých 600 gramů a lze jej nosit v batohu a spustit jediným stisknutím tlačítka. Dron pak dokáže autonomně vyhledávat signály z lavinového beaconu oběti.

Design dronu PowderBee je optimalizován pro drsné alpské podmínky. Dokáže fungovat za silného větru a mrazu, a umí udržovat stálou výšku na nerovném terénu. Když PowderBee detekuje signál, automaticky přistane do 5 metrů od oběti a odtud mohou záchranáři začít kopat. Světle žlutá barva PowderBee usnadňuje nalezení.

Podle společnosti Bluebird funguje PowderBee v podstatě jako další vyhledávač, který umožňuje skupině získat čas zorganizovat efektivnější záchrannou operaci. Dron se také dokáže pohybovat mnohem rychleji přes nánosy sněhu než osoba. Společnost získala za svůj produkt několik ocenění a v současné době hledá další financování.

Zdroj fotografie: Bluebird Mountain