Uhlíkově neutrální dům NODE se staví podobně jako IKEA nábytek

Jedna z významných společností v budování ekologických domů je startup NODE založený na Seattlu, který vyrábí krásně navržené, cenově dostupné a energeticky úsporné domy. NODE klade radikální udržitelnost do středu svých hodnot, když založila společnost kolem myšlenky, že chce dělat domy, které jsou uhlíkově neutrální nebo dokonce uhlíkově negativní. Domy mají plochý design, který mohou rychle a levně postavit čtyři lidé během dvou týdnů.

Vybudování zbrusu nového domu může být nákladný a časově náročný proces, což je obrovský rozdíl u systému navrženého NODE. Funguje na podobné bázi jako IKEA model, kdy se jedná o prefabrikované materiály a baleny do kompaktních krabic. Kompaktně zabalené stavební materiály lze snadno přepravit, aniž by bylo zapotřebí jakýchkoli zvláštních přepravních vozidel nebo zvláštních povolení či licencí.

NODE nabízí kombinované moduly, jako jsou solární panely, kompostovací toalety a sběr a skladování vody. Kromě toho všechny zásoby používané k výrobě energeticky účinných domů pocházejí z netoxických materiálů. Například recyklovaná džínsovina se používá pro izolaci stěn a recyklované sklo pro izolaci stropu. Všechny tyto části, které tvoří domy, drasticky snižují emise uhlíku a vytvářejí více obnovitelné energie, než spotřebuje.

Náklady na domovy NODE se liší a dosahují výše 3,5 milionů korun za dům o velikosti 46,4 čtverečních metrů, s dostupnějšími možnostmi 2,1 milionů korun za 24 čtverečních metrů.

Zdroj fotografie: Node

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766