Vědci z univerzity Heriot-Watt vyrábějí cihly ze stavebního odpadu

Vědci na skotské univerzitě Heriot-Watt vytvořili ekologickou budovu z cihel vyrobených ze stavebního odpadu. Pod názvem K-Briq se skrývá cihla, která slibuje snížení emisí a snížení odpadu.

Vědci tvrdí, že K-Briq je první cihla, která byla z 90 % vytvořena ze stavebního odpadu, skládajícího se z betonu, cihel a sádrokartonu. Tím se sníží množství odpadu ukládaného na skládky a protože směs je stlačena bez vypalování, produkuje také méně emisí CO2.

Tým již vyrobil a testoval tisíce cihel, a tvrdí, že vypadají a váží jako tradiční hliněné cihly, ale mají lepší izolaci. K-Briq bude první komerční produkt vyrobený společností Kenoteq, kterou založila univerzita.

Stavební odpad představuje 39 % celosvětových emisí uhlíku. Kromě toho odborníci v oboru předpovídají, že celosvětový stavební odpad se do roku 2025 téměř zdvojnásobí a dosáhne až 2,2 miliardy tun. K-Briq má potenciál řešit oba problémy snížením stavebního odpadu směřujícího na skládku a emisí uhlíku vytvářených tradičním způsobem.

Zdroj fotografie: FB Kenoteq

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762