Babičky v Zimbabwe nabízí léčbu deprese zdarma na lavičkách v parku

Přístup k léčbě duševního zdraví může být obtížný ve spoustě případech. V mnoha zemích však existuje jen málo služeb v oblasti duševního zdraví a ty, které existují, mohou být drahé a obtížně dostupné. Zimbabwská iniciativa s názvem „The Friendship Bench“ pracuje na změně pomocí programu, který vychází z odborných znalostí babiček.

Od roku 2006, Dixon Chibanda, psychiatr v zimbabwském hlavním městě Harare, a jeho tým, vyškolil více než 400 babiček, aby poskytovaly bezplatnou hovorovou terapii v komunitách po celém Zimbabwe, často na barevných lavicích určených k tomuto účelu. Program se od té doby rozšířil do mnoha zemí.

Babičky byly původně vyškoleny k používání lékařské terminologie psychiatrie, ale ženy trvaly na tom, že místo toho by měly „komunikovat prostřednictvím kulturně zakořeněných konceptů, s nimiž se lidé mohou ztotožnit“, jako je školení „Shona konceptů otevírání mysli a povznášející a posilující ducha. “

V roce 2016 Chibandyho tým zveřejnil výsledky studie účinnosti programu v časopise Journal of American Medical Association. Vědci prokázali, že program přispěl na snížení příznaků deprese. Probíhá další testování a program se také rozšířil do dalších zemí.

Zdroj fotografie: Centre for Global Mental Health

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766