Aplikace Yuka upozorňuje v reálném čase zákazníky na nezdravé produkty

Francouzská aplikace Yuka dekóduje štítky na potravinářských a kosmetických výrobcích, aby usnadnila a učinila transparentnější nakupování zdravého zboží. Aplikace skenuje čárový kód a hodnotí produkty v reálném čase a upozorňuje zákazníky na nezdravé ingredience. U potravinářských výrobků je hodnocení Yuka založeno na třech kritériích: nutriční kvalita, přísady a zda je produkt ekologický.

Tato aplikace poskytuje snadno čitelné skóre: zelené světlo pro zdravé, červená pro nezdravé. Existuje také žluté a oranžové skóre pro produkty, které spadají mezi. Pokud je produkt považován za nezdravý, aplikace doporučuje zdravější alternativu.

Yuka má podobný systém pro hodnocení kosmetiky a výrobků pro osobní zdraví. Aplikace analyzuje složky a hodnotí je podle pravděpodobnosti, zda představují zdravotní riziko.

Aplikace Yuka je k dispozici pro systémy Andriod a iOS zdarma. V současné době je k dispozici v několika zemích EU, Velké Británii a Severní Americe. K dispozici je prémiová verze, která zahrnuje stravovací plány a další doplňkové služby.