Designérka Carolien Niebling navrhla nové varianty klobás s menším množstvím masa

Grafická designérka Carolien Niebling vydala knihu, která se podrobně věnuje různým způsobům výroby uzenin. Niebling, která se specializuje na design související s potravinami, se spojila s molekulárním šéfkuchařem a hlavním řezníkem, aby navrhl klobásy, které využívají méně masa.

Budoucí klobásový projekt a kniha „The Sausage of the Future“ (Klobása budoucnosti) byla inspirována zdánlivě nekonečnou rozmanitostí velikostí a náplní a touhou zdůraznit rozmanitost živin. Kniha je rozdělena do čtyř částí: teorie, metoda, materiál a výsledek. V celém textu jsou krásné obrazy a ilustrace využívány k reprezentaci krásy budoucích potravin, jako jsou hmyzí paté a srdeční fuet (katalánská tenká, suchá, uzená klobása).

Ilustrace uzenin připomínají diagramy z encyklopedií, ale zde zobrazují čokoládu, mandle a jablko, které se nachází například v „krvavé klobáse“, nebo mražené mouční červy a mléčná pěna použitá ve hmyzím paté. V listopadu 2019 získal tento projekt ocenění Design Award Switzerland v kategorii výzkum.

Odborníci na životní prostředí naznačují, že jedním z nejlepších způsobů, jak bojovat s globálním oteplováním, je snížit množství masa, které jíme. Tato kniha k tomu přistupuje z kreativního hlediska, rozebírá klobásu a ilustruje inovativní způsoby, jak je vyrobit z rozmanité škály ingrediencí – namísto úplného nahrazení klobásy. Tento „třetí způsob“ designu uzenin by mohl inspirovat podobnou udržitelnou inovaci v jiných oblastech potravinářství.

Zdroj fotografie: Carolien Niebling

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766