Vědci ze čtyř zemí EU vyvinuli metodu přeměny zemědělského odpadu na autodíly. Tento proces by mohl pomoci snížit plýtvání a zvýšit ekologičnost výroby automobilů.
Vědci, kteří pracují v rámci projektu Barbara financovaného EU, vytvořili z potravinového odpadu udržitelné bioplasty. Například olej získaný z citronů má antibakteriální vlastnosti a mohl by být použit k výrobě kliky dveří zabíjejících bakterie.
Tento proces zahrnuje použití odpadu z různých zdrojů. Vědci nejprve používají odpad z kukuřičného průmyslu k vytvoření chemicky upraveného škrobu. K vytvoření bioplastu se pak přidají potravinářské odpadní přísady, jako je citronový olej nebo drcené mandlové skořápky. To lze použít jako ekologickou alternativu inkoustu do 3D tiskáren k výrobě tradičních automobilových dílů a stavebních materiálů.
Některé testy již byly úspěšně dokončeny a Fiat se přihlásil k ověření hotových produktů. Projekt Barbara byl zahájen v roce 2017 a jeho ukončení je naplánováno na duben 2020.
Evropská unie odhaduje, že se v unii ročně vyprodukuje 110 milionů tun živočišného a rostlinného odpadu. Projekty, jako je Barbara, mají potenciál efektivně a bezpečně využívat odpad a hlavní výrobci, jako je Ford, již hledají alternativy. Projekt Barbara by mohl poskytnout plán pro další ekologičtější autodíly a stavební materiály.
Zdroj fotografie: Barbara Project