Aplikace Litterati gamifikuje sbírání odpadků v ulicích města

Litterati je bezplatná aplikace, která využívá crowdsourcovaná data k povzbuzení kampaní k vyčištění ulic. Společnost byla založena poté, co zakladatel Jeff Kirschner narazil během turistické cesty na potok plný odpadků. Kirschener vyfotil odpadky a poslal je na Instagram s hashtagem Litterati. Během několika dní začali ostatní reagovat s fotkami odpadků z celého světa.

Kirschner spustil aplikaci Litterati v roce 2016, která pracuje s uživateli, kteří vyfotí pohozeného smetí v okolí, kterého si všimli. Aplikace automaticky přiloží k fotce geolokační data, aby lidé a organizace mohli vytvářet skupiny a nastavovat výzvy, jako je shromažďování určitého množství odpadků z konkrétního místa. Lidé mohou také pozvat přátele, aby dosáhli společného cíle nebo se připojili ke stávající výzvě.

Díky geografickému označování mohou uživatelé také vidět dopad, jaký mají na místní prostředí, a také nejběžnější typ odpadu v konkrétních oblastech. To je obzvláště důležité, a to jak k inspiraci společností, aby jednaly odpovědněji, ale také při vytváření tlaku na politiky. Například data společnosti byla použita k obraně daně z cigaret, která by financovala čištění vyhozených vajglů. Používá se také k povzbuzení společností k používání recyklovatelných obalů.

Litterati usiluje o vybudování aplikace a umožňuje uživatelům kvantifikovat dopad, který mají, kombinací „zábavné“ aplikace, se sofistikovaným sběrem a analýzou dat. Shromažďováním údajů o častých místech s odpadky a značkách, jejichž odpadky je nejvýznamnější, se Litterati snaží vytvořit celkový obrázek o ekosystému koše. To by zase mohlo pomoci aktivistům, podnikům a tvůrcům zákonů při provádění environmentálních reforem, jako je používání recyklovatelných materiálů, a je to další inovativní způsob snižování odpadu a běžnějšího používání smysluplné recyklace.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766