Módní e-shop ThredUp představil kalkulačku měřící uhlíkovou stopu

Změna chování je velmi obtížná a e-shop s módou z druhé ruky ThredUp se na tuto změnu spoléhá jako na klíčovou součást svého obchodního modelu. Aby pomohli snaze přeměnit kupce nových oděvů na kupce oblečení z druhé ruky, tak e-shop spustil kalkulačku měřící uhlíkovou stopu při nakupování nového oblečení.

Všichni jsme slyšeli o uhlíkové stopě našich aut a našich stravovacích návycích, ale většinou ignorujeme roli našich skříní při ničení planety. Módní průmysl je však jedním z největších znečišťovatelů na světě, a to z velké části díky trendu rychlé mody.

Móda je zodpovědná za 92 milionů tun odpadu ročně po celém světě, což představuje 4 % z 2,12 miliard tun odpadu, které každoročně celosvětově skončí na skládce. To je více než toxický elektronický odpad a více než dvojnásobek toho, co supermarkety vyhodí do potravinového odpadu, jak uvádí EcoCult. To je špatné, protože oděv je organický materiál, což znamená, že na skládkách uvolňuje metan.

ThredUp se prezentuje jako řešení tohoto problému udržitelnosti v jádru módy tím, že nabízí oblečení z druhé ruky, protože nákup použitého oblečení může mít docela velký dopad.

„Analýza životního cyklu oděvů zjistila, že nákup použitých oděvů místo nových snižuje vaši uhlíkovou stopu o 60 % až 70 %.” – Fast Company