Elektrárna CopenHill funguje také jako sjezdovka pro lyžaře

Dánská architektonická společnost BIG vybudovala údajně nejčistší elektrárnu na světě. Elektrárna zahrnuje turistické stezky lemované stromy, největší umělou lezeckou stěnu na světě a umělou sjezdovku.

Elektrárna CopenHill, známá také jako Amager Bakke, se nachází na průmyslovém nábřeží v Kodani. Je schopna přeměnit 440 000 tun odpadu na elektřinu a vytápění pro 150 000 domácností ročně. Budova byla navržena tak, aby její strojní zařízení bylo uspořádáno v pořadí podle výšky, čímž se vytvořila šikmá střecha, která tvoří lyžařský terén – v rovinatém městě tak tvoří horskou strukturu.

Elektrárna zahrnuje deset pater prostoru, včetně vzdělávacího centra, kanceláří a prostoru pro semináře a konference. Budova je vyrobena z hliníkových cihel s otvory pro okna, která umožňují přirozené světlo. Sjezdovka CopenHill měří 400 metrů a zahrnuje otočení o 180 stupňů do poloviny sjezdovky.

Kromě lyžování mohou hosté navštívit střešní bar, zázemí pro cross-fit, lezeckou stěnu a turistické a běžecké trasy. K dispozici je také zahrada, která pohlcuje teplo, minimalizuje odtok dešťové vody a vytváří zelený prostor pro místní ptáky. Bjarke Ingels, zakladatel skupiny BIG, řekl magazínu Digig Architecture, že CopenHill poskytuje „křišťálově jasný příklad hédonistické udržitelnosti“ a je tak čistá, že může fungovat jako „základ společenského života města“.

Město budoucnosti bude muset udělat více, než začlenit udržitelné budovy do stávající infrastruktury – bude muset tyto budovy integrovat do struktury města. CopenHill ukazuje cestu při navrhování budoucích měst. Budovy, které jsou nejen udržitelné, ale dodávají městskému životu nový rozměr, zahrnují veřejné zelené plochy a další občanskou vybavenost. Budovy, jako je tato, ukazují, že nejen udržitelná stavba je lepší pro životní prostředí, ale je také příjemnější pro všechny.

Zdroj fotografie: Archinect