Joey Valenti navrhl prefabrikované domky, které jsou vyrobené z invazivních stromů

Strom Falcataria moluccana byl přivezen na havajský ostrov Oahu v roce 1917 jako součást projektu zalesňování. Jedná se o krásné stromy, ale rostou velmi rychle a nasávají vodu, na které závisí původní flóra. Nyní absolvent Havajské univerzity Joey Valenti našel udržitelné využití pro tyto ničivé stromy – prefabrikované, levné bytové jednotky vyrobené výhradně z těchto stromů.

Design Valentiho prefabrikovaných bytových jednotek je založen na domorodých stylech jižní Pacifiku, jako je kulatá došková střecha Samoan. Kopulovitá struktura používá dřevěné žaluziové stěny, které umožňují přirozené proudění vzduchu, což snižuje potřebu klimatizace. Jsou také pokryty nepromokavou plátěnou střechou pocházející od místního výrobce.

Stromy Falcataria moluccana produkují měkké dřevo s nízkou hustotou a Valenti použil nové techniky, aby posílil dřevo pro stavbu. Lepil desky do vrstvených panelů, které se pak tvarovaly do oblouků a trámů. To vytvořilo druh křížově laminovaného dřeva, kde dřevo bylo laminováno ve stejném směru.

Nedostatek dostupného bydlení je v mnoha oblastech světa endemickým problémem – stejně jako potřeba udržitelného bydlení. Nedostatek dostupného bydlení na Oahu a spoléhání se na dovážené stavební materiály zajišťují, že ceny bydlení jsou vysoké a stavební proces je velmi náročný na ekologii. Využívání místních materiálů a technik pro zvýšení udržitelnosti a dostupnosti stavebního průmyslu je trend, který můžeme očekávat, že se stane populárnějším po celém světě, s ohledem na požadavky rostoucí světové populace, a snaze snížit emise uhlíku v celém stavebním průmyslu.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766