K opravě silnic v Jižní Africe se používají recyklované plastové lahve na mléko

Ve snaze řešit problém s odpadem v Jižní Africe a zlepšit kvalitu svých komunikací začala společnost Shisalanga Construction používat recyklační plastové lahve na mléko ke stavbě silnic.

Shisalanga používá polyethen o vysoké hustotě, hustý plast, který se v místním recyklačním závodě mění na kuličky. Tyto kuličky se pak zahřívají na 190 stupňů Celsia, dokud se nerozpustí, a smísí se s dalšími přísadami. Nahrazují šest procent asfaltového pojiva, takže každá tuna asfaltu obsahuje zhruba 118 až 128 lahví.

Má se za to, že sloučenina je pevnější a odolnější vůči vodě než běžný asfalt a je schopna odolat teplotám od –22 až po +70 stupňů Celsia. Přestože jsou náklady podobné stávajícím metodám, společnost se domnívá, že z dlouhodobého hlediska dojde k významným finančním úsporám, protože se očekává, že její silnice vydrží déle, než je národní průměr 20 let.

V srpnu 2019 se společnost Shisalanga Construction stala první společností v Jihoafrické republice, která připravila úsek silnice v KwaZulu-Natal se znovu použitým plastem. O dva měsíce později opravili více než 400 metrů silnice a použili asfalt vyrobený s ekvivalentem téměř 40 000 recyklovaných dvoulitrových plastových lahví na mléko. Společnost již položila 200 tun plastového asfaltu na hlavní dálnici N3 v zemi mezi Durban a Johannesburg.

Jako jedno z mnoha tvůrčích řešení pro předcházení vzniku plastového odpadu vznikl nápad v Indii před 17 lety a byl testován v oblastech po celé Evropě, Severní Americe a Austrálii.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766