Vyhledávací nástroj Ekoru podporuje čištění oceánů

Používání vyhledávače způsobuje náklady na životní prostředí. Nedávné odhady naznačují, že vyhledávání informací na Googlu produkuje přibližně 500 kg oxidu uhličitého každou sekundu. Vyhledávací nástroj Ekoru byl založen jako zelenější způsob hledání.

Ekoru funguje jako většina ostatních vyhledávačů – uživatelé mohou zadat jakýkoli vyhledávaný termín jejich a zobrazit výsledky. Na rozdíl od jiných vyhledávačů však 60 procent příjmů Ekoru jde do partnerů zapojených do čištění oceánů. Kromě toho jsou všechny servery Ekoru založeny v datových centrech poháněných vodní energií a používají chlazení vzduchem a vodou k eliminaci potřeby energeticky náročné klimatizace.

I Ekoruova základní architektura je zelená. Přenos 1 GB dat na 3G mobilní zařízení stojí přibližně 2,9 kWh energie a Ekoru optimalizoval svůj softwarový kód tak, aby stránky, které doručuje, bylo co nejmenší, aby pomohl snížit tyto výdaje na energii. Společnost, která je pojmenována podle maorského symbolu stvoření, slibuje také šifrování všech dat a neukládání žádných vyhledávání. Ekoru založil australský softwarový inženýr Ati Bakush poté, co na vlastní oči viděl odlesňování v Malajsii.

Bakush svou inspiraci vysvětluje: „Při práci na těchto projektech mi došlo, že bych mohl aplikovat stejné dovednosti a znalosti ve prospěch životního prostředí místo toho, aby z toho profitovaly velké korporace.“

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766