Vědci přeměnili odpad při výrobě piva na použitelné uhlí

Vědci na univerzitě v Belfastu v Severním Irsku vyvinuli proces přeměny použitého ječmene z pivovarů na uhlík. Tento proces má potenciál snížit množství odpadu a vytvořit levné alternativní biopalivo.

Tento proces je relativně jednoduchý; tým z Queen’s University Belfast vysuší zrno a poté ho ošetří dvěma chemikáliemi, které jsou levné.

Tímto zpracováním se zrno mění na aktivní uhlí a uhlíkové nanotrubice, které jsou velmi žádané, uvedl tým. Uhlík lze použít k výrobě paliva, uhlí pro vaření nebo při některých výrobních procesech – například při výrobě dílů pro vodní filtry.

Chemikálie používané v tomto procesu – kyselina fosforečná a hydroxid draselný – jsou levné a tento proces má potenciál redukovat odpad z pivovaru a poskytovat komunitám lokálně vyráběný zdroj tepla.

Pivovary v EU obvykle vyhodí odhadem 3,4 milionu tun nevyužitého obilí ročně. Jeden kilogram odpadu produkuje dostatek uhlí na pokrytí 100 fotbalových hřišť, uvedl výzkumný tým. Projekt byl společným úsilím mezi Queen’s University Belfast, South West College a Sultan Qaboos University v Ománu.

Celosvětová poptávka po dřevěném uhlí roste. V některých zemích, jako je Libérie, až 90 procent populace závisí na dřevěném uhlí jako zdroji paliva. Celosvětová spotřeba piva také roste, což znamená spoustu obilného odpadu. Proces Queen’s University Belfast by mohl snížit dopad pivního průmyslu na životní prostředí a produkovat levnější a čistší alternativní palivo.