Triko dokáže vyrábět elektřinu pomocí jednoduššího a levnějšího procesu

Vědci na univerzitě v Malaze ve Španělsku vytvořili tričko, které vyrábí elektřinu. I když to zní jako něco z nějakého sci-fi komiksu, proces je podle výzkumného týmu poměrně jednoduchý.

Tým vytvořil řešení pomocí vody a ethanolu vyrobeného z rajčatové slupky a uhlíkových nanočástic. Roztok se umístí na bavlněné oblečení a zahřeje se na tělesnou teplotu osoby, která jej nosí. To způsobuje, že se vsákne do bavlny a dává jí elektrické vlastnosti, které jsou stejné jako ty vlastnosti, které vytváří olovo nebo jiné chemikálie.

Toto není poprvé, co bylo vyvinuto oblečení s elektrickými vlastnostmi – běžněji je známé jako e-textil. Rozdíl je v tom, že toto řešení se vyrábí za použití levných, biologicky rozložitelných materiálů.

Prototyp byl vyvinut ve spolupráci s Italským technologickým institutem v Janově (IIT). Tým věří, že řešení by mohlo být aplikováno v biomedicíně nebo robotice. Vědci zapojení do projektu vytvořili v předchozí studii Wi-Fi anténu z rajčatové slupky a grafenu.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766