0

Německý startup Deep Blue Globe vytvořil řešení umělé inteligence zvané POSEIDON, které naviguje provozovatele námořní dopravy podél nejlepší možné cesty. Autonomní navigace POSEIDON pomocí satelitních dat v reálném čase optimalizuje každý aspekt cesty lodi, včetně bezpečnosti, rychlosti a spotřeby paliva.

S tím, jak se mění počasí, se mění i doporučení trasy. Oceánská plavidla získávají nepřetržitou podporu kombinací družicové navigace na geografickém místě a námořní dopravy v reálném čase a povětrnostních podmínek. Systém pomáhá udržovat námořníky v bezpečí a také to má přínos pro životní prostředí. Lodě spálí méně paliva, protože tráví méně času na moři, a plavidla zůstávají v dobrém stavu déle, což pomáhá snižovat náklady na údržbu.

Pro podporu plánování tras používá umělá inteligence POSEIDON data ze satelitního pozorování Země z programu Copernicus od Evropské komise. Tým Deep Blue Globe navrhl řešení poháněné umělou inteligencí tak, aby bylo přístupné majitelům a provozovatelům lodí jakékoli velikosti. Důležité je, že tento systém je kompatibilní s elektronickým zobrazovacím a informačním systémem (ECDIS), který je používaný nejmodernějšími námořními plavidly. Majitelé lodí nemusí kupovat žádné další vybavení, aby mohli využívat POSEIDONa.

Tým Deep Blue Globe zvítězil v soutěži Galileo Masters Hesse Challenge 2018 a společnost je v současné době v inkubátoru Business Incubation Centre od Evropské vesmírné agentury. Další rozvoj schopností společnosti POSEIDON pomůže urychlit vývoj a zrání autonomních systémů námořních vozidel bez posádky.

Vzhledem k tomu, že světový lodní průmysl je každoročně oceněn na více než 400 miliard USD, přináší zlepšení efektivity a bezpečnosti značné ekonomické a další výhody. Bezpilotní autonomní vozidla (UAV) mají potenciál revoluci v komerční námořní dopravě. U ostatních týmů pracujících na oceánech by plánování tras na základě umělé inteligence v kombinaci s UAV mohlo pomoci výzkumným pracovníkům a odborníkům na pomoc při mimořádných událostech, kteří potřebují rozšířený přístup a analýzu různých míst a volně žijících živočichů.