Designérka Tessa Silva-Dawson vyrobila kompostovatelné vázy z odpadního mléka a křídy

Tessa Silva-Dawson je absolventkou Royal College of Art, která vyvinula způsob, jak proměnit odpadní mléko v kompostovatelné domácí potřeby. Její technika zahrnuje míchání křídy s proteiny extrahovanými z přebytečného mléka, aby se vytvořil materiál podobný polymerní hlíně.

Používá se k tomu nadbytečné odstředěné mléko, která vzniká při výrobě másla a smetany. To se mísí s křídou z lomu v Hampshiru a poté se lisuje do forem z vyřazených surovin – dalšího postindustriálního odpadu. Mléko a křída mohou být také ručně zpracovávány, aby se vytvořily hrnce a jiné předměty.

Ačkoli to zní moderně, technika vychází z té, která se používala v době Tudorovců. Tudorovci použili kyselé mléko smíchané s křídou a výsledný materiál používali jako beton. Jakmile je hotový materiál usušen, má povrch podobný povrchu z kamene nebo betonu a může být také snadno kompostován a použit jako hnojivo, když již není potřeba.

Silva-Dawson se také zajímá o to, jak její materiál zapadá do sporů týkajících se továrního zemědělství a spotřeby mléka, a pro sever Dezeen řekla: „…věřím, že musíme drasticky přehodnotit náš vztah ke zvířatům a potravinářským výrobkům. Využívám současný přebytek v zemědělství, a pokud tento přebytek existuje, tak může existovat i tento projekt.“

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766