Pivovar Young Henrys používá řasy ke snížení emisí uhlíku

Společnost Young Henrys nainstalovala do svého pivovaru bioreaktor v podobě 400 litrového pytle plného řas ve snaze snížit své uhlíkové emise. Když pivo kvasí, uvolňuje CO2, což přispívá ke globálnímu oteplování. Řasy však činí opak, spotřebovávají CO2 a uvolňují kyslík. Vědci se domnívají, že jeho instalace v pivovaru by mohla být nápomocná v boji proti tomu, co se vypouští do atmosféry.

Pro Young Henrys byla účast v tomto projektu motivována jejich cílem stát se uhlíkově neutrální společností. Jeden 400 litrový pytel řas může vyprodukovat tolik kyslíku jako hektar půdy vysázený keři, což znamená, že dokáže nejen vyčistit emise uhlíku, ale dokáže také poskytnout čistší vzduch pro pivovary. Každý pytel vydrží až tři týdny, kdy se vědci vracejí do pivovaru, aby ji vyměnili. Když se řasy živí CO2 produkovaným během kvašení, barva se prohlubuje.

Konečným cílem projektu je prokázat, že CO2 absorbovaný řasami lze použít k vytvoření nových produktů, jako jsou potraviny, léčiva a plasty. Sklizené řasy jsou podrobně studovány na University of Technology v Sydney a vědci jsou v raných fázích prokazování, že s nimi dokážou vyrobit plasty, a snaží se jej zdokonalit pro hromadné použití. Na druhé straně vědci v oblasti potravin a farmaceutů zkoumají potenciál řas vyrábět doplňky stravy, které mohou pozitivně ovlivnit tělo člověka.

CO2, který pochází z kvašení šesti plechovek piva, trvá dva až tři dny, než jej strom pohltí. Řasy jsou však při absorpci uhlíku pětkrát účinnější než stromy. Kromě toho mohou řasy potenciálně pozitivně ovlivnit naše tělo, protože obsahují molekuly, které mají potenciál redukovat zánět. Expanze tohoto projektu do dalších průmyslových odvětví by mohla mít velký vliv na naše klima.

Zdroj fotografie: Food and drink business

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762