Studio-Symbiosis navrhlo obří věže, které mají čistit vzduchu v Dillí

Indická společnost Studio-Symbiosis navrhla kruhové věže pro čištění znečištěného vzduchu v Novém Dillí. Věž bude používat aerodynamické design k nasávání vzduchu a následně jej vypouštět v čisté a filtrované podobě.

Plán vyžaduje dva typy věží na čištění vzduchu: největší budovy, 60 metrů vysoké, budou umístěny v kruhu kolem města. Ty zastaví přívod špinavého vzduchu do okolních oblastí. Menší, 18 metrů vysoké věže budou umístěny na klíčových místech po městě.

Věže, pojmenované Aũra, používají tlak vzduchu k vtlačování znečištěného vzduchu do čistícího systému následného vytlačení v čisté a filtrované podobě. Znečištěný vzduch vstupuje do spodní poloviny konstrukce a poté cestuje nahoru do věže a je vytlačen z vrcholu. Struktura se skládá ze dvou komor, z nichž jedna urychluje přívod vzduchu a druhá ji čistí.

Vzduch je chladnější, když opouští věž, zvyšuje tlak vzduchu kolem struktury, což vytváří smyčku a tlačí teplejší vzduch směrem k věži. V horní části věže budou též růst zelené rostliny, aby produkovaly více kyslíku v dané oblasti. Podle konstrukčního týmu dokáží menší struktury čistit 32 milionů kubických metrů vzduchu denně.

22 z top 30 světově znečištěných měst se nachází v Indii, a podle studií je Dillí na tom nejhůře. Na celém světě každoročně zemře na následky znečištění ovzduší 4,2 milionu lidí. V listopadu 2018 byla úroveň znečištění 20krát vyšší než doporučení Světové zdravotnické organizace. Návrh Studio-Symbiosis by mohl nabídnout způsob, jak zlepšit vzduchové standardy v Dillí a dalších oblastech.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766