Diagnostickou technologii Unima lze použít na místech bez přístupu k elektřině

Mexický biotechnologický startup Unima vyvinul rychlou a dostupnou diagnostickou technologii, kterou lze použít bez nutnosti přístupu k elektřině nebo internetu.

Tato technologie byla vyvinuta k diagnostice tuberkulózy, ale lze ji přizpůsobit stavbě diagnostických testů na jiná onemocnění. Není potřeba laboratorní vybavení a výsledky se objeví do 15 minut. Navíc cena stojí méně než 1 euro za test.

Tato technologie používá žraločí protilátky, které byly geneticky upraveny pro rozpoznávání specifických biomarkerů nemoci ve vzorcích krve, moči a slin. Tyto protilátky jsou vytištěny na papírové mikrofluidní zařízení a při kontaktu se vzorkem pacienta vyvolávají vizuální reakci. Obrázek výsledků je poté načten do aplikace Unima v chytrém telefonu a vyhodnocen podle algoritmu, čímž se odstraní potřeba lidské interpretace (a tím pádem i lidské chyby).

Cílem je zmírnit počet lidí, kteří potřebují potvrzovací testování, pomoci pacientům s dřívější léčbou a snížit pracovní zátěž zdravotnických pracovníků. Data v reálném čase vyplývající z diagnostiky využívají také vlády, zdravotnické organizace a farmaceutické společnosti k vývoji strategií zdravotní péče a k prevenci ohnisek onemocnění.

Téměř 3 miliardy lidí žijících v rozvojových zemích nebo v podmínkách s nízkými příjmy nemají přístup k diagnostickým testům. Například každoročně se vyskytne 10 milionů nových případů tuberkulózy, přičemž více než 33 % všech případů není diagnostikováno. Zatímco současné diagnostické technologie jsou vysoce přesné, vyžadují specializované vybavení a vyškolené zdravotnické pracovníky. Protože na mnoha místech nejsou vždy k dispozici, má vývoj nových diagnostických nástrojů, jako je Unima, zásadní význam.

Zdroj fotografie: Unima

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766