Organizace Dagoma znehodnotila 3D modely zbraní, aby zabránila jejich použití

3D tiskárny jsou skutečnou revolucí. Nyní si každý může doma vytisknout téměř cokoli. Vše, co k tomu potřebujete, jsou soubory plánů pro kteroukoli z milionů položek dostupných online. Bohužel mezi tyto položky patří soubory k tisku skutečných střelných zbraní. Každý, kdo vlastní 3D tiskárnu, má neomezený přístup a za pár kliknutí, může vyrobit plně funkční zbraně, které jsou nevysledovatelné a nezjistitelné. Jsou nevysledovatelné, protože 3D střelné zbraně nemají sériové číslo. A nezjistitelné, protože jsou vyrobeny z plastu a lze s nimi snadno projít přes detektor kovu.

Aby se zabránilo šíření zdrojových souborů zbraní, společnost DAGOMA spustila operaci Harmless Guns. Záměrem bylo vzít skutečné zdrojové soubory střelných zbraní a upravit je tak, aby se žádný z kusů nedal složit dohromady, a vytištěná zbraň by tak byla zcela neškodná. Aby byly tyto soubory považovány za skutečné, tak bylo nutné provést všechny změny tak, aby nebyly vidět pouhým okem: hmotnost, vzhled, jméno, složení. Tyto soubory byly distribuovány všude, kde byly nalezeny originály: fóra, webové stránky, platformy 3D modelů.

Stovky upravených souborů byly zveřejněny online, aby bylo velmi obtížné získat přístup ke skutečným souborům, takže je obtížné pro každého, kdo chce vyrobit vlastní pistoli nebo poloautomatickou zbraň. Bez investic do médií a za méně než 10 dnů se kampaň rozšířila do 18 zemí od Francie, přes USA, Austrálii, až po Rusko a Chile. Video bylo shlédnuto více než 46 000krát, nashromáždilo více než pět milionů mediálních impresí a 1 233 pozitivních reakcí.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766