Zvuky zdravého korálu přitahují ryby k poškozeným korálovým útesům

Mezinárodní tým vědců testoval akustické obohacování na částech devastovaného australského Velkého bariérového útesu. Během 40denní studie, kde podvodní reproduktory hrály zvuky zdravé útesu, se u útesu zdvojnásobil počet ryb než je obvyklé. Degradované korálové útesy jsou velmi tiché, takže když mladé ryby přecházejí z otevřeného oceánu do bezpečného prostoru, ne vždy si uvědomí, že se tam nachází útesy. Zdá se, že vibrace zdravého útesu také hrají roli při přitahování korálových larev.

Tým se skládal z vědců z britských univerzit v Exeteru a Bristolu, australské James Cook University a australského Institute of Marine Science. S více než pětinou světových korálových útesů, které byly ztraceny nebo vážně poškozeny, je v závodě rozhodující čas na jejich záchranu. Na základě rychlosti, jakou se ryby přibližovaly k dříve opuštěným, silně poškozeným útesům, může akustické obohacení hrát důležitou roli při zahájení ochrany takových ekosystémů.

Jak se více ryb přesouvá do oblasti, zvyšuje se celková hladina zdravého hluku a mořský život žijící v blízkosti útesů se může pohybovat, což dále rozšiřuje růst regionu. Vědci varují, že i když je toto zjištění vzrušující, musí se celosvětové úsilí o zachování zdrojů nadále zvyšovat, aby bylo možné dlouhodobě obnovit ekosystém.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766