Startup Unhoused navrhl samočistící mikinu pro bezdomovce

Sociální startup Unhoused používá inovativní technologická řešení a transparentnost, aby pomohl bezdomovcům. Nyní vyvinul samočisticí mikinu, která využívá nanotechnologie k odpuzování tekutin, potu a skvrn.

Unhoused je e-shop, kde je za každou zakoupenou položku je stejná položka darována někomu bez domova. Spoluzakladatel společnosti Varun Bhanot přišel s nápadem na oblečení odpuzující skvrny poté, co si všiml špinavého a nemytého oblečení, které nosí bezdomovci, kteří nemají přístup k pračkám. Začal hledat udržitelné řešení, které by umožnilo těm, kteří nemají vždy přístup k takovým mycím zařízením, zůstat déle v čistotě.

Vznikla tak nanotechnologie Freshtech, která se používá na textilie. Voda a kapalina poskakují z povrchu nebo v podobě korálků bez přilnutí nebo promočení. To udržuje tkaninu suchou, čistou a bez zápachu. Varun Bhanot a jeho partnerka Anisha Seth také poukazují na to, že tato technologie má potenciál zvýšit udržitelnost oděvu, protože ji lze nosit déle, než se musí prát, což šetří vodu.

Mikiny si může koupit kdokoli na webu Unhoused. Seth dodává: „V loňském roce ve Velké Británii zemřelo rekordních 726 lidí bez domova – většinou kvůli chladnému počasí a spánku v nehostinném prostředí. Proto jsme nazvali naše mikiny Hope, protože věříme, že by to mohlo být revoluční pro budoucnost oblečení a změnit směr, jak přemýšlíme o trvalém ukončení této epidemie.“

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766