GivePower otevřel v Keni solární vodní farmu

Lidé žijící v keňské rybářské vesnici Kiunga byli po léta nuceni pít, vařit a koupat se v poloslané vodě. V loňském roce nevládní organizace GivePower nainstalovala ve vesnici solární vodní farmu. Odsolovací systém nyní poskytuje čistou vodu všem 3500 obyvatelům vesnice za cenu kolem 20 $ na osobu.

Poloha Kiunga podél pobřeží z něj činí ideální místo pro odsolovací farmu. Je umístěn v šestimetrových přepravních kontejnerech, je přenosný a jeho solární panely produkují 50 kilowattů energie – dost pro napájení dvou vodních čerpadel. Mořská voda je pak vedena filtračním systémem, aby každý den vyprodukovala přibližně 75 000 litrů pitné vody.

Solární vodní farma je schopna produkovat vyšší kvalitu vody než většina systémů podzemních vrtů, aniž by došlo k vyčerpání vodní hladiny. Díky tomu je systém udržitelnější a šetrnější k životnímu prostředí. Obec se dříve spoléhala na stejnou vodu jako zvířata, která byla často kontaminována parazity. Přístup k čisté vodě také snížil úroveň nemocí ve vesnici.

GivePower se dříve zaměřil na vývoj solárních systémů pro školy a kliniky v rozvojových zemích. Nyní pracuje na vývoji dalších míst pro odsolovací zařízení.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766