Reportéři bez hranic vytvořili v Minecraftu virtuální knihovnu obsahující cenzurované informace

Reportéři bez hranic navázali na odvážnou kampaň „Necenzurovaný playlist“, aby skryli životně důležité zprávy před zvědavými očima autokratických vlád. Jak to udělali? Tentokrát vytvořili rozsáhlou knihovnu v populární videohře Minecraft.

Nevládní organizace pro svobodu tisku využila virtuální svět k protestu proti cenzuře skutečného světa tím, že skryla „necenzurovanou knihovnu“ v Minecraftu, která se stále může pochlubit 145 miliony aktivních hráčů po celém světě.

Tímto způsobem znovu upozornila na Světový den proti kybernetické cenzuře (12. března). Tato kampaň se zaměřuje na Egypt, Mexiko, Rusko, Saúdskou Arábii a Vietnam, kde je omezená svoboda tisku, ale hry jako Minecraft zůstávají volně přístupné, skryté mimo vládní dohled.

Německá agentura DDB a holandská společnost MediaMonks pomohly realizovat kampaň, která podporovala Hatice Cengiz, snoubenku Jamala Khashoggiho a mezinárodně uznávané novináře jako jsou Nguyen Van Dai a Yulia Berezovskaia.

Patrik Lenhart, kreativní ředitel berlínského DDB, řekl: „Vždycky jsme chtěli posouvat kreativní řešení, která dokáží udělat opravdovou změnu. #Truthfindsaway je víc než jen hashtag.

„Minecraft je jednou z největších online her vůbec – takže naši kreativci Tobias Natterer a Sandro Heierli si uvědomili, že je velká šance na to, že bude hra přístupná na místech s omezenou svobodou nebo dokonce s žádnou svobodou informací. Díky hře se k tomu dostanou všichni mladí.“

Řekl, že je to perfektní nástroj, jak přiblížit důležité téma další generaci.

„Ti, kteří vyrůstají v systémech bez svobodného tisku, mohou k těmto informacím přistupovat hravě a inspirativně. Knihovna se snadno přizpůsobuje, komunita kreativních her může pomoci ji rozvíjet.“

Designové studio BlockWorks postavilo knihovnu za tři měsíce za použití přibližně 12,5 milionů kostek. 24 stavitelů ze 16 zemí strávilo 250 hodin do stavby anti-cenzurního chrámu.

James Delaney, generální ředitel BlockWorks a architekt necenzurované knihovny, řekl: „Návrh knihovny je v neoklasickém architektonickém stylu. Vycházel z tradic starověké římské a řecké architektury. Navrhli jsme budovu, která představuje svobodu poznání a moc, kterou má pravda nad represivními vládními úřady a režimy. “

Projekt má i svou webovou stránku uncensoredlibrary.com, která nabízí možnost si prohlédnout knihovnu v 360°, podívat se na video o výrobě knihovny a nebo si stáhnout mapu, abyste si ji mohli prohlédnout offline.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766