0

Panel Aquatecture, za kterým stojí designérka a zakladatelka studia Studio Sway Shaakira Jassat, je štíhlý a vyrobený z odolné nerezavějící oceli. Dešťová voda je shromažďována přes tenké, zaoblené nálevky a poté odváděna do systému šedé vody v budově, aby byla recyklována vedle odpadní vody.

Jassat přišla s nápadem poté, co bylo sucho v Kapském Městě a snažila se vytvořit prvek, který by byl schopen sklízet a skladovat vodu v městském prostředí. Sběr dešťové vody už existoval po století, ale forma a tvar jsou obecně velké a obtížně proveditelné v hustém městském prostředí. Mnoho jihoafrických městských obyvatel proto žije ve strachu, že jim prostě najednou nepoteče voda.

„Hlavním cílem bylo vytvořit vodní kombajn, který by zapadal do hustých městských sfér díky své kompaktnosti, vizuální identitě a schopnosti integrovat se do architektury,“ řekla Jassat pro server Dezeen.com. Panel Aquatecture je potenciálním řešením, které poskytuje obyvatelům města prostorově efektivní systém sběru dešťové vody.

Jassat musí ještě vyzkoušet návrh na skutečné budově, ale říká, že v budoucnu by mohly být panely schopny vytáhnout vodu z atmosféry pomocí kondenzace. Nedávno také zkoumala rostliny Tillandsie a Broméliovité, tzv. „vzduchové rostliny“, které ze vzduchu čerpají vodu a sama má velký zájem o koncept symbioticky žijícího člověka s přírodou.