Bionická noha používá umělou inteligenci, aby pomohla lidem chodit déle

Vědci v Utahu dokážou vytvořit první bionické zařízení – protetickou nohu s vlastním pohonem a palubním počítačem. Bionická končetina byla vyvinuta týmem University of Utah, vedeným profesorem strojního inženýrství Tommaso Lenzim. Noha používá senzory, motory a umělou inteligenci, aby uživateli umožnila chodit déle a s menším stresem na těle než u protéz bez pohonu.

Noha používá vlastní silové senzory, senzory s točivým momentem, akcelerometry a gyroskopy k určení polohy v prostoru. Tyto vstupy používá počítač k vnímání prostředí a pohybů uživatele, délky kroku a rychlosti chůze. Na základě těchto údajů v reálném čase pak poskytuje motorům v kloubech správné množství energie, které jim pomáhá při pohybu.

Aby vědci udrželi váhu na nízké úrovni, tým navrhl nohu tak, aby všechny prvky zapadly do sebe, jako ozubená kola na kole. Končetina je vyrobena z lehkého hliníku a titanu a používá malé vestavěné baterie. V rozhovoru pro University of Utah Lenzi říká: „Pokud budete chodit rychleji, bude pro vás chodit rychleji a poskytne vám více energie. Nebo se automaticky přizpůsobí výšce kroku. Nebo vám může pomoci překonat překážky. “

Lenzi si představuje, že noha se používá zejména na pomoc starším lidem, kteří mají omezenější schopnost pohybovat se protézami. Podle Lenziho: „Schopnost chůze je nezbytná pro váš život a schopnost vykonávat vše, co chcete dělat… Jedná se o zpřístupnění bioniky všem lidem, nejen těm, kteří jsou mladí a vysoce výkonní.“ Jiní s tím souhlasí, protože Lenzi a jeho tým nedávno obdrželi 2,54 milionů EUR na vývoj bionických končetin z grantů od Národního institutu zdraví a Národní vědecké nadace.