0

Ve městech žije asi 4 miliardy lidí, což znamená, že ve městě žije více než polovina světové populace. Lidská aktivita v těchto městských aglomeracích zajišťuje, že města budou mít vyšší teploty než jejich okolní oblasti, což může představovat velké riziko pro obyvatelstvo. Český startup ECOTEN vytvořil teplotní mapu Vídně, kterou město použije k plánování úprav a změn v reakci na klimatickou krizi.

Mapa ukazuje deset oblastí, které jsou nejteplejší, mají nejméně zeleně a ve kterých žije největší zranitelná populace: 27 000 seniorů a 20 000 dětí. Většina z těchto problematických oblastí se nachází v okresech poblíž centra Vídně, jako je Serge, Ottakring, Landstraße a Margareten. Přesným mapováním se tak ví, kde je potřeba pomoc. Díky tomu je možné přijmout rychlá krátkodobá opatření, zatímco se provádí dlouhodobé plánování města jako je sázení stromů. stavba laviček a vodních hřišť, úprava fasád zelení a snížení provozu. To vše by mělo zajistit celkové ochlazení okolí.

Pro vytvoření mapy použil ECOTEN technologii satelitního zobrazování a geografický informační systém, což je program, který ukládá, spravuje a analyzuje prostorová data. Společnost navázala spolupráci s rakouskou metropolí na konci roku 2018 a nyní připravuje návrhy, jak oslovit další evropská města v boji proti teplu v městských oblastech.

V důsledku globálního oteplování jsou města, jako je Vídeň či Praha, vystaveny mnohem vyššímu riziku než kdykoli předtím, přičemž v teplých dnech stoupají teploty nad 30 stupňů Celsia. Od začátku roku 2019 do června téhož roku bylo zaznamenáno dvanáct tepelných dnů ve srovnání s průměrem 15,2 ročně mezi lety 1981 a 1990. Mapování teploty, jako nabízí ECOTEN, může pomoci vysoce rizikovým městům lépe připravit na zavedení vhodných opatření pro postiženou populaci.

Zdroj fotografie: Ecoten