0

Švédské módní studio Atacac vyvinulo inovativní způsob navrhování a prodeje oblečení. Studio navrhuje své oděvy pomocí 3D simulace, poté na základě těchto obrázků prodává oděvy dříve, než jsou vyrobeny. Ceny oblečení se určují podle dynamického algoritmu stanovení cen, který je podobný jako u letenek. Nakonec jsou vzory zpřístupněny každému, kdo je chce.

Atacac využívá metody 3D navrhování, které jim umožňují vyvinout oblečení na základě klíčových biomechanických bodů na těle. To umožňuje lepší přizpůsobení a méně odpadu při výrobě. Rovněž umožňuje společnosti použít jedinečný cenový model, kde zákazníci, kteří si předobjednají oblečení online, mohou výrazně ušetřit. To také snižuje počet neprodaných oděvů – jejich cílem mít vyprodáno dokončením výroby.

Jakmile jsou výrobky vydány v e-shopu Atacac, zpřístupní 2D-vzor a 3D-model oděvu ke stažení zdarma. Jejich cílem je vybudovat komunitu domácích prodejců a nezávislých značek, které používají jejich vzory a návrhy. Je to jedinečná reakce na skutečnost, že módní průmysl je do značné míry postaven na emulaci.