0

Cílem amerického startupu Unspun je omezit plýtvání v módním průmyslu tím, že spotřebitelům nabízí udržitelné, na zakázku vyrobené džíny. Společnost používá kombinaci robotiky a staromódních šicích strojů k výrobě udržitelného oblečení.

Unspun věří, že jeho model vyrobený pomocí 3D skenování a přizpůsobeným šitím nabízí zákazníkům jedinečný způsob, jak omezit plýtvání s módou. Společnost se sídlem v San Franciscu a Hongkongu používá 3D infračervený skener k měření klientů k výrobě džínů na míru.

Sken pomocí Fit3D snímače trvá 20 sekund a shromažďuje 100 000 datových bodů. Tato data jsou pak použita k přizpůsobení džínů na základě přesných měření zákazníka, čímž se snižuje plýtvání. Tkanina použitá k výrobě kalhot má malý dopad a společnost dále snižuje uhlíkovou stopu džíny tím, že spolupracuje s místními šicími firmami.

Cílem Unspun je snížit globální emise uhlíku alespoň o 1 % pomocí automatizované, lokalizované a záměrné výroby. Vyvíjí také 3D tkací stroj, který dále eliminuje textilní odpad během výrobního procesu.