0

Netoxický čistič povrchů vytvořený týmem výzkumníků v Penn State odpuzuje lepkavé nečistoty. Sprej spotLESS vytváří nanoskopické chloupky potažené lubrikantem, což nutí lepivé látky sklouzávat z posprejovaného povrchu. Sprej se rychle nanáší a snadno používá, začne působit během pěti minut a jeho hlavní složkou je silikon, který se přirozeně biologicky rozkládá na oxid uhličitý, oxid křemičitý a vodu.

Inspirací se stala masožravá rostlina, která byla vyvinuta v univerzitní laboratoři Wong Laboratory for Nature Inspired Engineering, která je ideální pro použití v částech světa, kde je nedostatek vody. Představou týmu je, ze se sprej bude používat pro zvýšení bezpečnosti u toalet, kde se nesplachuje, protože sprej zabraňuje hromadění bakterií. Uživatelé si mohou zvolit nízkoobjemovou splachovací variantu nebo nahradit vodu v nádrži, což v domácnostech a podnicích se splachovacími toaletami může ušetřit značné množství vody.

Rozsah aplikování, jak by se sprej mohl použít, je obrovský a je pravděpodobné, že z toho budou mít prospěch jednotlivci i organizace. Protože to může ušetřit čas, peníze a zdroje. Tým aktivně vybízí zájemce, aby je kontaktovali. Cílem OSN nyní je, aby každý měl do roku 2030 přiměřenou a dostatečnou hygienu. Jedná se o oblast, která zoufale potřebuje inovaci jako je tato.