Aj Wej-wej vytvořil umělecké dílo z materiálů získaných v Hornbachu

Značka HORNBACH vždy usilovala o to, aby svým zákazníkům umožnila tvořit skvělé věci pomocí kreativity a holýma rukama. V roce 2020 obchodní řetězec pro kutily společně s agenturami Heimat Berlin a Neutral Zurich znovu ukazuje tento slib značky ve velkolepé módě: Hornbach představuje skutečné dílo světově proslulého čínského umělce Ai Wej-wej, který si můžete vytvořit sami – s instrukcemi a materiály z Hornbachu.

Aj Wej-wej se díky uměleckému dílu Safety Jackets Zipped the Other Way (Bezpečnostní bundy zapnuté druhým způsobem) snaží demokratizovat umění tím, že jej zpřístupní pro všechny za cenu materiálů.

„Okamžitě jsme si zamilovali myšlenku, že kdokoli může vlastnit originální dílo Aj Wej-wejho díky svému řemeslu. Jedná se o zcela nový typ projektu pro naše zákazníky a fanoušky,“ komentoval Karsten Kühn, člen představenstva Hornbach.

Toto umělecké dílo patří každému, kdo si ho chce postavit. Jak říká Aj Wej-wej:

„Každý může být umělec nebo má příležitost nebo schopnost dělat umění.“

Ústředním motivem v díle je koncept readymade – umělecky vytvořený objekt je umělcem předefinován jako umělecké dílo. Kus se skládá z bezpečnostních bund, které jsou spojeny pomocí zipů. Odstraněni ze své původní funkce se sloučili do beztvaré měkké sochy. Zkompletované bundy transformují realitu a vyvolávají neočekávané vnímání.

Projekt je doprovázen obsáhlou publikací, která zahrnuje nejen stavební instrukce, ale také klasifikaci toho, jak dílo zapadá do umělecké praxe Aj Wej-weje. Zahrnuje také osvědčení o pravosti a rozhovor s uměleckým kritikem a kurátorem Hansem Ulrichem Obristem. Publikace bude k dispozici na eshopu Hornbachu za 18,00 EUR. Stavební pokyny si můžete zdarma stáhnout z hornbach.de/aiweiwei/en. Krátký dokumentární film o projektu najdete zde a od 13. února 2020 běží v televizi spot.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766