Jakmile učiníme veřejné prohlášení, tak následně činíme odpovídající rozhodnutí, abychom jej podpořili.

Závazek

Písemné nebo ústní prohlášení výrazně ovlivňuje naše budoucí chování, protože se snažíme vypadat racionálně a vyhýbat se tomu, aby nás ostatní považovali za nekonzistentní.

Studie

212 Iowských domácností sledovalo spotřebu energie po dobu jednoho roku s cílem snížit množství spotřebované energie. Polovině domácností, které souhlasily s tímto cílem, bylo řečeno, že jejich jméno bude zveřejněno v místních novinách.
Ti, kteří se zavázali veřejně, projevili přes zimu o 15,5 % větší průměrné snížení spotřeby energie.

Strategie

  • Zakotvěte každou žádost významnou otázkou, která podporuje pozitivní rozhodnutí lidí, které učinili v minulosti.
  • Začněte malou žádostí, která respondentovi umožní zůstat v souladu s jeho odpovědí na tuto otázku. Závazky se samy posilují a budují v průběhu času, takže na tomto počátečním závazku stavte pomalu další – větší požadavky, jako je například budoucí nákup produktu.
  • Udělejte z toho veřejnou záležitost. Deklarování názoru ohledně předmětu nebo produktu ostatním přiměje spotřebitele, aby zůstali v souladu s tímto stanoviskem a v budoucnu jej dokonce posílili, zejména pokud je to někde sepsané, např. požádejte uživatele, aby na Facebooku napsali, proč milují váš produkt, to jednak posílí oddanost k produktu, ale pro ostatní je to i sociální důkaz (o něm si řekneme v budoucnu).

Příklad z marketingu

Palau Pledge
Republika Palau je 13. nejmenší národ na světě. Ale toto souostroví, kde žije zhruba 20 tisíc obyvatel, navštíví ročně zhruba 150 tisíc cestovatelů. S rostoucím turismem tak vzniká nebezpečí, že nádherně nedotčené prostředí se stane obětí ekologické katastrofy, protože zde začíná docházet ke zvýšení míry znečištění pláží, úbytku korálů a chráněných druhů. Ve spolupráci s reklamní agenturou Host/Havas vznikla kampaň, která každého návštěvníka pomocí razítka v pasu a podpisu zavázala ke slibu, že budou pečovat o místní prostředí a kulturu. Vznikla tak přísaha Palau – Palau Pledge.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766