0

Inženýři na MIT vyvinuli oboustrannou pásku, kterou lze použít k rychlému spojení tkání. Látku lze použít k těsnému spoutání tkání během chirurgického zákroku, včetně tkání patřících k orgánům, jako jsou plíce a střeva. Inženýři doufají, že pásku lze jednoho dne použít jako alternativu k stehu v některých zákrocích, aby se minimalizovalo riziko komplikací.

Lepidlo se již používá místo některých šicích materiálů, ale to může trvat několik minut než se zafixuje. Aby přišli s rychle působícím pojivem, které by mohlo fungovat na mokrém povrchu, obrátili se vědci k přirozenému světu a čerpali inspiraci z lepkavého materiálu používaného pavouky k zachycení své kořisti v dešti. Pavouci vytvářejí látku, která používá nabité polysacharidy k okamžitému vstřebávání vody z povrchu mokrého hmyzu a vyschne malou plochu, na které může lepidlo přilnout.

Vědci navrhli podobný materiál, který používá kyselinu polyakrylovou (stejný materiál jako v dětských plenkách) k absorpci vody z mokrých tkání, která pak tvoří slabé vodíkové vazby mezi tkáněmi, aby je spojily dohromady. Polymerní želatina a chitosan umožňují, aby si lepidlo drželo svůj tvar; vědci navíc používají želatinu, když chtějí, aby se obvaz rychle rozpadl, a chitosan, když potřebují, aby vydržel déle.

Vedoucí výzkumný pracovník, Xuanhe Zhao, doufá, že nový přístup zajistí chirurgii bezpečnější: „Na celém světě je ročně více než 230 milionů hlavních operací a mnoho z nich vyžaduje šití k uzavření rány, což může ve skutečnosti způsobit stres tkáně a mohou vzniknout infekce, bolesti a jizvy. Navrhujeme zásadně odlišný přístup k utěsňování tkáně.“