0

Česká vývojářská firma I&AAT se zaměřuje na výzkum nehořlavého obleku pro evakuaci civilistů z hořících budov. Nyní představila župan, který ochrání člověka vystaveného přímému ohni až na deset sekund nebo v hořící budově udrží vnitřní teplotu kolem těla pod 40 °C po dobu patnácti minut.

Za nápadem stojí vývojář a vynálezce Adam Lučaník, jehož technologie získala český patent a certifikát Fireman pro zásahové protipožární obleky. Nedávno podal žádost o mezinárodní patentovou ochranu, čímž by firma získala monopol na všech trzích, o které bude mít zájem. Tajemství nespočívá v samotné látce, ale v kombinaci látky a roztoku s chladicí složkou. Roztok se tak při působení ohně z obleku odpařuje. Člověk je tak chráněný po celou dobu, co se tekutina odpařuje.

Problémem současných nehořlavých obleků je totiž ten, že jsou vyrobené ze skelných vláken, které se při 850 stupních Celsia roztékají. Župan však při certifikačním testování vydržel osm vteřin působení plamenů o teplotě 1400 °C, což je znatelně více oproti teplotě plamene v hořícím domě, která je kolem 850 °C

Zdroj fotografie: I&AAT