0

Magazín Vogue Italia vyjádřil svůj závazek učinit módní a vydavatelský průmysl udržitelnějším tím, že své první vydání roku 2020 pokryje ilustracemi namísto nákladných fotografií, které navíc mají vliv na ekologii. Před érou focení byl Vogue známý svými krásně ilustrovanými obaly a Emanuele Farneti, redaktor Vogue Italia, vidí potenciál v této staré tradici.

Vzhledem k tomu, že lednové vydání znamená začátek nejen nového roku 2020, ale nové módní sezóny, je tah Vogue Italia odvážným závazkem k udržitelnější budoucnosti.

V tomto vydání Farneti svým čtenářům popisuje, jaké náklady mělo jejich zářijové vydání roku 2019. A to environmentálně i finančně:

Zapojeno bylo sto padesát lidí. Asi 20 letů a asi tucet cest vlakem. Čtyřicet aut v pohotovostním režimu. Šedesát mezinárodních dodávek. Světla jsou zapnutá nepřetržitě nejméně deset hodin, částečně poháněná benzínovými generátory. Vzniká potravinový odpad z cateringových služeb. Plast, do kterého jsou zabaleny oděvy. Elektřina pro dobíjení telefonů, fotoaparátů…

Magazín Vogue Italia pověřil osm ilustrátorů, aby vylíčili všechny běžné aspekty módního časopisu – nejnovější módní trendy, modelky a makeup – ale bez škodlivých nákladů na focení. Mezi ilustrátory patří mimo jiné Yoshitaka Amano (umělkyně Final Fantasy), Vanessa Beecroft (umělec a spolupracovnice Kanyeho Westa) a Milo Manara (kreslíř komiksů).

Toto není jediný krok směrem k udržitelnosti, který přislíbil magazín Vogue Italia: peníze ušetřené lednovým vydáním půjdou na obnovu Fondazione Querini Stampalia v Benátkách, který byl poškozen nedávnými povodněmi, a časopis se rovněž zavázal plně využívat kompostovatelné plastové obaly.