Australští architekti nabízejí své služby zdarma těm, kteří byli zasaženi požáry

Architects Assist je sdružení vytvořené z více než 100 australských architektonických ateliérů, které lidem postižených požáry v Austrálii nabízí zdarma designové a plánovací služby.

Požáry dosáhly v posledním týdnu kritického měřítka, kdy byla evakuována celá města, počet úmrtí lidí a zvířat stoupal a byly hlášeny další nekontrolovatelné požáry. V reakci na to Jiri Lev, zakladatel australského studia Jiri Lev, prohlásil, že individuální akce již není nejlepším způsobem, jak lidé mohou pomáhat, a vyzval architekty, aby se spojili.

Skupina nabízí pomoc při navrhování a plánování jednotlivcům, firmám a komunitám a propojuje je s „nejvhodnějším“ dostupným architektonickým nebo designovým studiem, aby jim pomohl znovu vybudovat to, co ztratili. Podle Leva mohou mít architektonické firmy nedostatek zdrojů a některé oblasti země mohou být sytější než jiné, a proto se „přirozeným výsledkem jeví společná platforma pro doporučení a koordinaci.“

Do skupiny se připojilo téměř 300 ateliérů, přestože byla založena před méně než týdnem, včetně držitelů ocenění Australian Institute of Architects a více než 500 studentů a mladých absolventů architektury. Protože požáry stále jsou a rozsah lidí, kteří budou potřebovat architektonickou pomoc, zůstává nejasný, je důležité mít co nejvíce možné pomoci.

Lev předpokládá, že lidé se budou zaměřovat nejdříve na své zdraví a zotavení. Poptávka po architektech bude v tuto chvíli nízká. Jeho cílem je proto, aby tato iniciativa fungovala i po skončení požárů a na neurčito. Lev zřídil platformu Architects Assist: Global Directory, která uvádí seznam dalších zemí, které poskytují bezplatnou koordinační a poradenskou službu.

Image by skeeze from Pixabay