0

Britský inženýr Dr. George Frodsham vyvinul způsob, jak odstranit nemoci z těla pomocí magnetů. Frodshamovo zařízení MediSieve filtruje infikované buňky z krve. Zařízení by mohlo být připraveno pro klinické zkoušky v roce 2020.

Frodsham přišel s myšlenkou při použití magnetických nanočástic k magnetizaci buněk pro jejich zobrazení. Uvědomil si, že teoreticky lze stejný proces použít k odstranění viru nebo infekce z těla. MediSieve funguje podobně jako dialýza. Krev pacienta je naplněna magnetickými nanočásticemi, které jsou určeny k navázání na konkrétní onemocnění. Síto pak pomocí magnetů zachytí tyto buňky, protože jsou filtrovány systémem, než je filtrovaná krev čerpána zpět do pacienta.

S každým průchodem systémem je stále více nemocných buněk z krve odstraněno, přičemž zbývající část je odstraněna pomocí lékové terapie. Některé nemoci jsou přirozeně magnetické. Malárie napadá červené krvinky bohaté na železo, spotřebovává hemoglobin a zanechává za sebou odpadní produkt na bázi železa, který lze zachytit magnety MediSieve. Z tohoto důvodu budou první studie MediSieve u pacientů infikovaných malárií.

Frodshamův tým v současné době čeká na schválení zahájení lidských pokusů. K tomu by mohlo dojít již v roce 2020, kdy v roce 2021 budou následovat pokusy o bakteriích způsobujících sepse. Frodsham pro The Telegraph řekl, že „teoreticky můžete jít téměř po všem. Jedy, patogeny, viry, bakterie, cokoli, na co se můžeme konkrétně vázat, můžeme odstranit.“

MediSieve potenciálně nabízí nový nástroj pro boj s nemocemi, jako je malárie a sepse (otrava krve). To je důležité, protože tato onemocnění jsou stále více odolná vůči tradičním lékům. Tento přístup by mohl snížit potřebu léků s toxickými vedlejšími účinky a někdy by mohl nabídnout způsob, jak odstranit rakovinné buňky z těla. Důležitá je také skutečnost, že Dr. Frodsham je inženýr, nikoli výzkumný pracovník. Mohlo by to inspirovat novou generaci inženýrů k nalezení technologických řešení velkých lékařských otázek současnosti.