0

Americká geoinženýrská nezisková organizace Ice911 Research chce zachránit Arktidu šířením silikonových kuliček napříč polárním mořským ledem. Vědci věří, že kuličky budou odrážet teplo ze slunce a vytvářet nový led.

Křemíkové kuličky budou odrážet slunce a snižovat množství tepla absorbovaného ledem. To zase sníží tání a také by to podle skupiny podpořilo vytvoření nového ledu.

Ice911 Research navrhuje použití dutých křemíkových kuliček – každý o průměru 35 mikrometrů – k pokrytí hladiny moře. Velikost by jim zabránila v poškození přírody; kuličky již byly testovány na rybě Střevle potoční a ptácích a nebylo pozorováno žádné poškození.

Skupina úspěšně testovala silikonové kuličky na ledem pokrytých jezerech v pohoří Sierra Nevada, Minnesota a Aljašce. Nyní hledají místo pro otestování projektu v Arktidě a pro získání finančních prostředků na provedení testu. Ice911 Research odhaduje, že bude muset pokrýt území o velikost 15449 km čtverečných, což bude vyžadovat více než dvojnásobek množství skelného materiálu, který svět v současnosti vyrábí. Bude to stát odhadem 270 milionů EUR.