Organizace Ice911 Research chce zpomalit tání Arktidy pomocí skleněných kuliček

Americká geoinženýrská nezisková organizace Ice911 Research chce zachránit Arktidu šířením silikonových kuliček napříč polárním mořským ledem. Vědci věří, že kuličky budou odrážet teplo ze slunce a vytvářet nový led.

Křemíkové kuličky budou odrážet slunce a snižovat množství tepla absorbovaného ledem. To zase sníží tání a také by to podle skupiny podpořilo vytvoření nového ledu.

Ice911 Research navrhuje použití dutých křemíkových kuliček – každý o průměru 35 mikrometrů – k pokrytí hladiny moře. Velikost by jim zabránila v poškození přírody; kuličky již byly testovány na rybě Střevle potoční a ptácích a nebylo pozorováno žádné poškození.

Skupina úspěšně testovala silikonové kuličky na ledem pokrytých jezerech v pohoří Sierra Nevada, Minnesota a Aljašce. Nyní hledají místo pro otestování projektu v Arktidě a pro získání finančních prostředků na provedení testu. Ice911 Research odhaduje, že bude muset pokrýt území o velikost 15449 km čtverečných, což bude vyžadovat více než dvojnásobek množství skelného materiálu, který svět v současnosti vyrábí. Bude to stát odhadem 270 milionů EUR.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766