Umělá inteligence Empath dokáže z lidského hlasu detekovat emoce

Tokijský startup Empath vyvinul platformu založenou na umělé inteligenci, která dokáže v reálném čase detekovat emoce z řeči, a to v jakémkoli jazyce. V tuto chvíli je aplikace omezena na jednu ze čtyř emocí – radost, zlost, klid a zármutek.

Umělá inteligence, která pohání platformu Empath, byla vyškolena pomocí desítek tisíc vzorků hlasu poskytnutých japonskou zdravotnickou společností. Používá charakteristiky, jako je výška hlasu, tón, rychlost a síla hlasu k určení, které emoce jsou základem řeči.

Platforma také poskytuje uživatelům „prognózu nálady“, která může sledovat změny emocí a jak změny emocí korelují s dalšími faktory, jako jsou vzorce počasí a pracovní zátěž. Firemní rozhraní Web Empath API funguje ve Windows, iOS a Android. Může také přidat detekci emocí do dalších existujících aplikací a služeb.

Platforma Empath se již používá v dětských hračkách a v lampě, která mění barvy v závislosti na emocích uživatelů.

Podle Hazumu Yamazaki CSO společnosti Empath: „Žádný jiný produkt nekombinuje akustické a emocionální vlastnosti, jako jsou ty naše. Název naší společnosti pochází z „empatie“ a usilujeme o to, aby komunikace s technologií byla plynulejší. Stroje nám mohou poskytnout radu a pomoci překlenout propast mezi lidmi, kteří zažívají různé emoční stavy, což vede ke zlepšení komunikace.“

Přidání emoční inteligence do umělé inteligence a robotiky je už dlouho věcí vědecké fantastiky, ale nyní se k tomu blížíme. Empath byl již používán v japonských call centrech ke zjišťování a řešení problémů týkajících se emočních stavů volajících. Kromě toho, že společnostem pomáhá sledovat jejich zaměstnance a spokojenost zákazníků, patří mezi další využití videohry, sledování zdraví, AI asistenti, robotika a sledování bdělosti řidičů. Podle průzkumu Allied Market Research by globální trh nástrojů pro emoce mohl do roku 2023 dosáhnout hodnoty 30,4 miliard EUR.