Vědci z Fraunhoferova institutu vyvinuli proces ohýbání skla do úhlu 90 stupňů

Německá společnost Fraunhofer vyvinula techniku, díky které dokážou perfektně ohnout sklo kolem rohů. Tento proces umožňuje, že sklo může být v ostrém úhlu, aniž by byly viditelné nějaké nedokonalosti.

Skleněné tabule bývají ohýbány pomocí pecí. Ale tradiční metoda má vážné nedostatky. Jednak to způsobuje nedokonalosti. Za druhé toto praktikování nevede přímo k ostrým ohybům, takže nikdy nedosáhnete k lomu o úhlu 90 stupnů. Vědci z Fraunhoferova institutu pro tok materiálů tvrdí, že oba tyto problémy vyřešili.

Tento postup také používá pece, ale vyžaduje méně tepla a strategické použití laseru. Pece se zahřívají na 500 stupňů Celsia. To je mírně pod tzv. teplotou skelného přechodu, kdy sklo změkne. Poté pomocí zrcadlového laseru zahřejí pevnou linii, kde chtějí sklo ohnout až na teplotu přechodu. V tomto okamžiku sklo ohnou a při ochlazení si tuto pozici udrží.

Protože je ovlivněna pouze ohýbaná část, tak si sklo zachovává své optické vlastnosti bez nedokonalostí. K dnešnímu dni vědci úspěšně použili tuto metodu k ohnutí jednoho čtverečního metru skla. Hledají partnery, aby svou práci rozšířili.

Objev Fraunhoferova institutu by mohl mít důsledky pro architekturu a průmysl. V současné době se praktikuje to, že se dvě tabule skla spojí kovovou kolejnicí nebo lepidlem. Tento proces by to mohl vyřešit. Také by potenciálně existovaly aplikace pro lékařský průmysl. Mohly by totiž potenciálně vytvořit skleněné povrchy bez mezer, které by byly odolnější vůči choroboplodným zárodkům.

More Stories
Harth přináší sdílenou ekonomiku do světa interiérového designu