0

Islandsko-dánský umělec Olafur Eliasson vyvíjí zařízení se solárními panely navržené tak, aby pohodlně zapadlo do obývacího pokoje (a vypadalo dobře). Jeho sociální projekt Little Sun bude spolupracovat se švédským nábytkářským gigantem IKEA na výrobě produktů, které budou sbírat energii pro domácnost.

Prototypy pro produktovou řadu Sammanlänkad jsou tvořeny solárními bateriemi ve tvaru kruhové kopule, které mají zhruba velikost lidské ruky. Mohou být připevněny k oknům, nabíjecím stanicím a světlům. Plán vydání na všech trzích IKEA je pro rok 2021.

Projekt Little Sun byl založen Eliassonem a inženýrem Frederikem Ottesenem s cílem přinést globální a cenově dostupnou energii do globálních komunit, zejména těch na vzdálených místech. Jeho prvním projektem bylo vytvořit přenosnou solární lampu pro osoby bez elektřiny v Etiopii. Díky partnerství s významným prodejcem to může pomoci přinést domácí solární zařízení do hlavního proudu.

„Chceme spojit svět sdílením síly slunce, abychom podpořili udržitelný životní styl,“ řekl Eliasson. „Spolupráce s IKEA je obrovskou příležitostí ke zvýšení povědomí o přístupu k energii a naléhavé potřebě globálních řešení a zároveň spolupráci s předními světovými výrobci.“