Chytrý náramek Keen pomáhá mít pod kontrolou chronické psychické poruchy impulzivního chování

Startup HabitAware vyvinul inteligentní náramek, který sleduje opakované chování zaměřené na tělo (Body-focused repetitive behavior). BFRB zahrnuje kousání nehtů, škrábání kůže, cucání prstů a škrábání ve vlasech.

Vzhledem k vysokým nákladům na terapii je léčba BFRB často vyhrazená pouze pro ty, kteří si to mohou dovolit. Myšlenkou vytvoření náramku, který se jmenuje Keen, bylo poskytnout léčbu všem. Produkt již získal několik ocenění, včetně Best Inventions od magazínu Time a The Minnesota Cup.

Náramek monitoruje pohyby rukou. Chcete-li použít náramek, musí zákazníci nejprve zaznamenat konkrétní chování, na které chtějí cílit. Náramek poté sleduje chování a předává informace do své doplňující aplikace.

Náramek vibruje pokaždé, když uživatel provádí opakující se chování a vybízí uživatele k budování povědomí. Od uvedení na trh bylo prodáno přes patnáct tisíc náramků. Keen lze zakoupit za €134.

Odhaduje se, že 2,5 % světové populace trpí BFRB. Aplikace, které cílí na impulzivní návyky, mají velký smysl. Jsou přenosné, cenově dostupnější než profesionální terapie a také poskytují příležitost pro pacienty, kteří jsou v rozpacích, aby vyhledali odbornou pomoc.