0

Vědci z University of Chester a Powerhouse Energy vyvinuli způsob využití plastového odpadu pro vytápění domácností.

Tento proces bere netříděný, neumytý plast a rychle ho zahřeje na 1 000 °C. Teplo způsobuje, že plast uvolňuje vodík a další plyny. Vodík je poté zachycen a může být stlačen a použit k pohonu motorů vozidel nebo k výrobě elektřiny. Tento proces může produkovat více než 1 tunu plynného vodíkového plynu a více než 58 MWh exportovatelné elektřiny za den. Při tomto procesu je také plast zcela zničen.

Tato technologie byla licencována společností Waste2Tricity (W2T), která vyvíjí závod na místě poblíž přístavu Ellesmere v Cheshire. Cílem W2T je nakonec zavést závody v jihovýchodní Asii, kde se již používají autobusy na vodík.

Společnost plánuje nakupovat nerecyklovatelný plastový odpad, který bude palivo pohánět ze zemí, kde tento odpad často končí v řekách a oceánech. Kromě snižování spotřeby fosilních paliv mohou mít takovéto projekty výhodu v tom, že se v oceánech snižuje množství plastu. Přestože podobné projekty vyvolaly obavy, že spalování plastů by mohlo uvolňovat skleníkové plyny, W2T plánuje zachytit všechny vyrobené plyny a použít je k výrobě elektřiny v plynových elektrárnách.