BMW vzdalo hold nejmenšímu autu, které pomáhalo propašovat lidi přes Berlínskou zeď

Letos si všichni připomínají 30 let od pádu Berlínské zdi a některé značky se rozhodly komunikovat skryté příběhy, o kterých lidé možná nemají tušení. Jednou z těchto značek je i automobilka BMW, která prostřednictvím krátkého filmu „The Small Escape” odvyprávěla příběh automechanika Klause-Güntera Jacobse, který pomocí vozu BMW Isetta převezl za rodinou svého kamaráda z Východního Berlína do Západního Berlína.

Miniaturní auto BMW Isetta ve tvaru bubliny měří 2,3 metru na délku a 1,40 metru na šířku, váží 360 kg, motor z motocyklu o výkonu 9,5 koňských sil dokázal vyprodukovat maximální rychlost 75 km v hodině. Kromě velikosti bylo auto unikátní i tím, že se do něj vstupovalo předními dveřmi. Díky těmto parametrům bylo těžké vyvolat u strážníků podezření, že se v autě skrývá někdo další. Klaus-Günter Jacobs vůz tedy upravil tak, že odstranil rezervní kolo, topení, vzduchový filtr a palivovou nádrž (kterou nahradil menším kanystrem). Do nově vytvořeného prostoru se tak vešel další člověk a díky tomu se podařilo do Západního Berlína převést minimálně 8 dalších lidí.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766